5 کلینیک برتر توانبخشی در کرج


بهترین کلینیک توانبخشی کرج

 

مرکز توانبخشی گفتار توان گستر از سال 1378 کار خود را آغاز کرد و درحال حاضر مشغول به ارائه خدمات توانبخشی تخصصی کودکان و بزرگسالان در زمینه های :
گفتاردرمان – کاردرمانی – نوروفیدبک –  روانشناسی – اختلالات یادگیری -بازی درمانی- موسیقی درمانی می باشد.
اختلالات گفتاری به عنوان یک نشانه هستند که می توانند بیانگر اختلالات مختلفی از جمله، کم توانی ذهنی، نقص در شنوایی، محرومیت های روانی- اجتماعی، اوتیسم، زبان پریشی و یا فلج مغزی باشند و تشخیص به موقع و مداخله زودهنگام می تواند باعث کاهش عوارض شناختی، اجتماعی و هیجانی در فرد مبتلا و بهبود نتایج گردد.

کلینیک گفتار درمانی گفتار توان گستر کرج، به عنوان یکی از بهترین کلینیکهای گفتار درمانی در کرج شناخته می‌شود. این مرکز، با داشتن تجهیزات پیشرفته و فناوری روز دنیا، به بهبود درک از کلام، افزایش قدرت حافظه کوتاه و بلند مدت، بهبود تمیزشنیداری، تقویت توجه شنیداری و تحلیل شنیداری در کودکان کمک می‌کند.

در این مرکز، از تکنیک‌های تقویت عضلات فک و صورت و درمان اختلالات بلع و آب ریزش دهان استفاده می‌شود. به علاوه، این مرکز به بهترین مرکز گفتار درمانی در کودکان فلج مغزی تبدیل شده است.

خدمات تخصصی گفتار درمانی در مرکز گفتار توان گستر کرج، برای کودکان با مشکلات یادگیری نیز در دسترس است. برای اولین بار در ایران، این مرکز از تجهیزات اتاق شنیداری استفاده می‌کند که به کودکان با مشکلات یادگیری کمک می‌کند تا بهترین نتیجه را درمان گفتاری خود ببخشند.

بنابراین، اگر به دنبال یک مرکز گفتار درمانی با تجهیزات پیشرفته و خدمات تخصصی هستید، کلینیک گفتار درمانی گفتار توان گستر کرج، بهترین گزینه برای شماست.

درمان اختلالات تلفظی

 “گفتار توان گستر: مقصد شما برای بهبود تلفظ”

آیا شما یا فردی در خانواده با مشکلات تلفظ روبرو هستید؟ کلینیک گفتاردرمانی گفتار توان گستر با افتخار خدمات تخصصی خود را به افراد دچار اختلال در تلفظ ارائه می‌دهد. در اینجا چرا گفتار توان گستر برای بهبود تلفظ شما یا عزیزانتان مقصد ایده‌آل است، توضیح می‌دهیم:

1. تیم متخصص:
با تیم متخصص و مجرب در زمینه گفتاردرمانی، گفتار توان گستر به بهترین شکل ممکن به تحلیل و درمان مشکلات تلفظ شما می‌پردازد.

2. تنظیم برنامه فردی:
هر فرد دچار مشکلات تلفظ نیاز به رویکرد فردی دارد. گفتار توان گستر با تجربه در تنظیم برنامه‌های درمانی شخصی‌سازی شده، به شما یا فرزندانتان کمک می‌کند تا بهبود یابند.

3. استفاده از تکنولوژی مدرن:
گفتار توان گستر از آخرین دستاوردهای تکنولوژی در حوزه گفتاردرمانی بهره می‌برد. از دستگاه‌ها و روش‌های مدرن برای تسریع و بهبود فرآیند درمان استفاده می‌شود.

4. تاثیربخشی اثبات‌شده:
گفتار توان گستر با رویکرد اثبات‌شده و اثربخش در حوزه گفتاردرمانی، به اطمینان از بهبود تلفظ و افزایش اعتماد به نفس شما یا فرزندانتان می‌پردازد.

5. محیط دلنشین:
با ایجاد یک محیط دلنشین و پشتیبانی اجتماعی، گفتار توان گستر فرآیند درمان را برای شما یا فرزندانتان دلنشین و موثر می‌سازد.

اگر به دنبال یک مقصد تخصصی برای بهبود تلفظ و افزایش مهارت‌های گفتاری خود یا عزیزانتان هستید، گفتار توان گستر با تعهد به کمک به شما در این مسیر، انتخابی هوشمندانه خواهد بود.

 درمان لکنت زبان در کودکان و بزرگسالان با کمک لکنت شکن دیجیتال

لکنت زبان چیست؟

لکنت زبان یک اختلال در گفتار است که باعث می شود که فرد به صورت ناخودآگاه و تکراری در حین صحبت کلمات را تکرار کند یا به نظر برسد که سختی در تلفظ کلمات دارد. این اختلال معمولا در کودکان در سنین پایین شروع می شود و ممکن است در بزرگسالان نیز ادامه داشته باشد.

علت بروز لکنت زبان

علت بروز لکنت زبان هنوز به طور دقیق مشخص نشده است، اما برخی از عواملی که می توانند این مشکل را تشدید کنند عبارتند از:

– ژنتیک:

برخی از مطالعات نشان داده اند که ژنتیک یکی از عوامل موثر در بروز لکنت زبان است.
– مشکلات شنوایی:

مشکلات شنوایی ممکن است باعث شود که فرد به صورت ناخودآگاه و تکراری کلمات را تکرار کند.
– فشار روحی:

فشار روحی و استرس ممکن است باعث شود که فرد به صورت ناخودآگاه لکنت زبان داشته باشد.

SpeechEasy چیست؟

SpeechEasy یک دستگاه لکنت شکن است که با استفاده از فناوری پیشرفته و تکنیک های تقویت عضلات فک و صورت، به بهبود لکنت زبان در کودکان و بزرگسالان کمک می کند. این دستگاه با استفاده از تکنولوژی توسعه یافته، به صورت خودکار و در هر شرایطی، صدای کاربر را تنظیم می کند و بهبود در گفتار و افزایش اعتماد به نفس در کاربران را فراهم می کند.

عملکرد SpeechEasy

SpeechEasy با استفاده از یک میکروفن و یک بلندگو کوچک کار می کند. با قرار دادن میکروفن در نزدیکی دهان کاربر، صدای کاربر ضبط شده و به دستگاه منتقل می شود. سپس دستگاه با استفاده از فناوری پردازش صوت، صدای کاربر را تنظیم می کند و به گوش کاربر ارسال می کند.

SpeechEasy با استفاده از تکنولوژی توسعه یافته، به صورت خودکار و در هر شرایطی، صدای کاربر را تنظیم می کند و بهبود در گفتار و افزایش اعتماد به نفس در کاربران را فراهم می کند.

کاربردهای SpeechEasy

SpeechEasy برای بهبود لکنت زبان در کودکان و بزرگسالان استفاده می شود. این دستگاه بهبود قابل توجهی در گفتار کاربران خود ایجاد می کند و به افزایش اعتماد به نفس در آنها کمک می کند. همچنین، SpeechEasy برای کسانی که در حرفه هایی مانند آموزش، سخنرانی و یا مصاحبه های شغلی فعالیت می کنند، بسیار مفید است.

SpeechEasy چگونه کار می کند؟

SpeechEasy با استفاده از فناوری پردازش صوت، صدای کاربر را تنظیم می کند و به گوش کاربر ارسال می کند. این دستگاه با استفاده از تکنولوژی توسعه یافته، به صورت خودکار و در هر شرایطی، صدای کاربر را تنظیم می کند و بهبود در گفتار و افزایش اعتماد به نفس در کاربران را فراهم می کند.

SpeechEasy چه فوایدی دارد؟

SpeechEasy برای بهبود لکنت زبان در کودکان و بزرگسالان استفاده می شود. این دستگاه بهبود قابل توجهی در گفتار کاربران خود ایجاد می کند و به افزایش اعتماد به نفس در آنها کمک می کند. همچنین، SpeechEasy برای کسانی که در حرفه هایی مانند آموزش، سخنرانی و یا مصاحبه های شغلی فعالیت می کنند، بسیار مفید است.

SpeechEasy چگونه نصب می شود؟

SpeechEasy به راحتی با قرار دادن میکروفن در نزدیکی دهان کاربر نصب می شود. این دستگاه با استفاده از یک باتری کوچک کار می کند و بسیار سبک و قابل حمل است.

SpeechEasy چه قیمتی دارد؟

قیمت SpeechEasy بسته به نوع دستگاه و مشخصات فنی آن متفاوت است. با این حال، قیمت SpeechEasy بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار متغیر است.

دستگاه SpeechEasy یک دستگاه لکنت شکن است که با استفاده از فناوری پیشرفته و تکنیک های تقویت عضلات فک و صورت، به بهبود لکنت زبان در کودکان و بزرگسالان کمک می کند. این دستگاه با استفاده از تکنولوژی توسعه یافته، به صورت خودکار و در هر شرایطی، صدای کاربر را تنظیم می کند و بهبود در گفتار و افزایش اعتماد به نفس در کاربران را فراهم می کند. بر اساس تحقیقات علمی، استفاده از دستگاه SpeechEasy در بهبود لکنت زبان بسیار موثر است و برای بسیاری از کاربران، بهبود قابل توجهی در گفتار آنها را به همراه دارد.

نتیجه گیری

دستگاه SpeechEasy یک دستگاه لکنت شکن است که با استفاده از فناوری پیشرفته و تکنیک های تقویت عضلات فک و صورت، به بهبود لکنت زبان در کودکان و بزرگسالان کمک می کند. با استفاده از تکنولوژی توسعه یافته، این دستگاه به صورت خودکار و در هر شرایطی، صدای کاربر را تنظیم می کند و بهبود در گفتار و افزایش اعتماد به نفس در کاربران را فراهم می کند. استفاده از دستگاه SpeechEasy در بهبود لکنت زبان بسیار موثر است و برای بسیاری از کاربران، بهبود قابل توجهی در گفتار آنها را به همراه دارد.

روش های درمانی مبتنی بر شواهد در توانبخشی اختلالات گفتار و زبان و بلع

اختلالات گفتار و زبان و بلع یکی از مشکلات شایع در جامعه هستند که ممکن است به دلیل عوامل مختلفی از جمله مشکلات شنوایی، سکته مغزی، آسیب مغزی و غیره رخ دهد. اما خوشبختانه روش های درمانی مبتنی بر شواهد در توانبخشی این اختلالات وجود دارد که می تواند بهبود قابل توجهی در گفتار و زبان و بلع کودکان و بزرگسالان ایجاد کند.

روش های درمانی مبتنی بر شواهد در توانبخشی اختلالات گفتار و زبان و بلع شامل موارد زیر است:

1. تمرینات گفتاری: این روش شامل تمریناتی است که با هدف بهبود تلفظ، سرعت گفتار، نحوه تنفس و کنترل حرکات دهان و صورت انجام می شود. این تمرینات شامل تمرینات تنفسی، تمرینات تلفظ، تمرینات کنترل حرکات دهان و صورت و غیره است.

2. درمان گفتاری: در این روش، فرد با یک متخصص گفتاری ملاقات می کند و با استفاده از تمرینات و فعالیت های گفتاری منظم، بهبود قابل توجهی در گفتار خود را تجربه می کند.

3. درمان شناختی- رفتاری: این روش شامل تمریناتی است که با هدف بهبود تفکر، اعتماد به نفس و ارتباطات اجتماعی انجام می شود. این روش شامل تمریناتی مانند تمرینات خودآگاهی، تمرینات تحلیل و حل مسئله و غیره است.

4. درمان دارویی: در برخی موارد، استفاده از داروهای مختلف مانند داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی می تواند بهبود قابل توجهی در گفتار و زبان و بلع فرد ایجاد کند.

با توجه به اینکه اختلالات گفتار و زبان و بلع ممکن است به دلیل عوامل مختلفی رخ دهند، برای درمان این اختلالات، بهتر است با یک متخصص و آسیب شناس گفتار و زبان  مشورت کنید تا روش درمانی مناسب برای شما تعیین شود. استفاده از روش های درمانی مبتنی بر شواهد می تواند بهبود قابل توجهی در گفتار و زبان و بلع شما ایجاد کند و به شما کمک کند تا با خودآگاهی بیشتر و اعتماد به نفس بیشتر، به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنید.

رویکردهای توانبخشی شناختی و عصبی در اختلالات گفتار و زبان به ویژه در سکته و فلج مغزی

گفتاردرمانگران نقش بسیار مهمی در توانبخشی اختلالات گفتار و زبان و بلع به ویژه در درمان سکته مغزی و فلج مغزی دارند. آنها با استفاده از روش های درمانی مبتنی بر شواهد، به فرد کمک می کنند تا با تمرینات گفتاری، تکنیکها گفتاردرمانی ، درمان شناختی- رفتاری، درمان دارویی و استفاده از دستگاه هایتسهیلگر گفتار ، بهبود قابل توجهی در گفتار و زبان و بلع خود را تجربه کند.

رویکردهای توانبخشی شناختی و عصبی نیز برای درمان اختلالات گفتار و زبان و بلع استفاده می شوند. این روش ها شامل تمریناتی است که با هدف بهبود عملکرد مغز و سیستم عصبی انجام می شود.

مرکز گفتار توانگستر کرج با داشتن تیمی مجرب و متخصص در زمینه توانبخشی اختلالات گفتار و زبان و بلع، بهترین تیم توانبخشی را دارد. با استفاده از روش های درمانی مبتنی بر شواهد و رویکردهای توانبخشی شناختی و عصبی، این مرکز به فرد کمک می کند تا بهبود قابل توجهی در گفتار و زبان و بلع خود را تجربه کند و به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کند.

اختلالات یادگیری در کودکان و نوجوانان

اختلالات یادگیری در کودکان و نوجوانان، مسئله‌ای است که بسیاری از خانواده‌ها با آن مواجه هستند. این اختلالات شامل مشکلاتی در حوزه‌های مختلفی همچون خواندن، نوشتن، حساب کردن و گفتاری هستند. این مشکلات می‌تواند باعث شکست در تحصیلات و رشد شخصیتی کودک شود و در صورت عدم درمان، به مشکلات بزرگتری تبدیل شود.

تیم تخصصی گفتار توانگستر کرج با استفاده از روش‌های مبتنی بر شواهد و رویکردهای توانبخشی شناختی و عصبی، به کودکان و نوجوانان با اختلالات یادگیری کمک می‌کند تا مهارت‌های گفتاری و زبانی خود را بهبود بخشند. این تیم با داشتن تجربه و سابقه‌ای فراوان در درمان این مشکلات، به کودکان و خانواده‌هایشان کمک می‌کند تا با مشکلات گفتاری و زبانی خود مقابله کنند و بهبود قابل توجهی در این زمینه را تجربه کنند.

با توجه به اینکه اختلالات یادگیری در کودکان و نوجوانان نیاز به رویکردهای خاص در درمان گفتاری دارند، بهترین مرکز گفتار درمانی در کرج برای درمان این مشکلات، مرکز گفتار توانگستر کرج است. این مرکز با داشتن تیم تخصصی و مجرب در این زمینه، به کودکان و خانواده‌هایشان کمک می‌کند تا بهبود قابل توجهی در مهارت‌های یادگیری ، گفتاری و زبانی خود را تجربه کنند و به رشد شخصیتی و تحصیلی خود ادامه دهند.

اختلالات ارتباطی در سالمندان

اختلالات ارتباطی در سالمندان، مسئله‌ای است که بسیاری از افراد سالمند با آن مواجه هستند. این اختلالات شامل مشکلاتی در حوزه‌های مختلفی همچون گفتار، شنوایی و بلعیدن هستند. این مشکلات می‌تواند باعث ایجاد مشکلات در ارتباطات اجتماعی و روابط خانوادگی شود و در صورت عدم درمان، به مشکلات بزرگتری تبدیل شود.

برای درمان اختلالات ارتباطی در سالمندان، گفتاردرمانگر باید با استفاده از روش‌های مبتنی بر شواهد و رویکردهای توانبخشی گفتاری، به سالمندان کمک کند تا مهارت‌های گفتاری، شنوایی و بلعیدن خود را بهبود بخشند. به علاوه، گفتاردرمانگر باید با استفاده از روش‌های مبتنی بر شواهد و رویکردهای توانبخشی شناختی و عصبی، به سالمندان کمک کند تا مشکلات حافظه و تمرکز خود را نیز بهبود بخشند.

یکی از روش‌های مبتنی بر شواهد در درمان اختلالات ارتباطی در سالمندان، استفاده از تمرینات گفتاری و شنوایی است. این تمرینات شامل تمرینات تلفظ، تمرینات شنوایی و تمرینات بلعیدن هستند. با استفاده از این تمرینات، سالمندان می‌توانند مهارت‌های گفتاری، شنوایی و بلعیدن خود را بهبود بخشند.

رویکردهای توانبخشی شناختی و عصبی نیز در درمان اختلالات ارتباطی در سالمندان بسیار مؤثر هستند. این رویکردها شامل تمرینات حافظه، تمرینات تمرکز و توجه و تمرینات پردازش اطلاعات هستند. با استفاده از این تمرینات، سالمندان می‌توانند مشکلات حافظه و تمرکز خود را بهبود بخشند و به ارتباطات اجتماعی و روابط خانوادگی بهتری دست یابند.

در نهایت، برای درمان اختلالات ارتباطی در سالمندان، گفتاردرمانگر باید با استفاده از روش‌های مبتنی بر شواهد و رویکردهای توانبخشی گفتاری، شناختی و عصبی، به سالمندان کمک کند تا مهارت‌های گفتاری، شنوایی و بلعیدن خود را بهبود بخشند و به رشد شخصیتی و اجتماعی خود ادامه دهند.

بومی سازی،طراحی ابزارها و آزمون ها در گفتاردرمانی

بومی سازی، طراحی ابزارها و آزمون ها در گفتاردرمانی، یکی از تخصص‌های مرکز تخصصی گفتاردرمانی و توانبخشی گفتار توان گستر  البرز است. در این تخصص، به بررسی و تحلیل مشکلات گفتاری و زبانی افراد پرداخته می‌شود و با استفاده از روش‌های مبتنی بر شواهد، رویکردهای توانبخشی گفتاری و توجه به نیازهای فرد، بهبود و بهسازی مهارت‌های گفتاری و زبانی افراد را به عهده دارد.

در بومی سازی، تلاش می‌شود تا محتوای درمان گفتاردرمانی، با توجه به فرهنگ و زبان مادری فرد، تنظیم شود. به عنوان مثال، درمان گفتاردرمانی برای یک فرد با زبان مادری فارسی، با استفاده از واژگان و عباراتی که در زبان مادری او استفاده می‌شود، ارائه می‌شود. این کار، به فرد کمک می‌کند تا بهتر و سریعتر از درمان استفاده کند و نتایج بهتری را ببیند.

طراحی ابزارها و آزمون ها نیز یکی از تخصص‌های مرکز تخصصی گفتاردرمانی و توانبخشی گفتار توان گستر  البرز است. در این تخصص، با استفاده از روش‌های مبتنی بر شواهد و تحلیل دقیق مشکلات گفتاری و زبانی، ابزارها و آزمون هایی طراحی می‌شود که به گفتاردرمانگران و توانبخشی گفتاری کمک می‌کند تا بهتر و دقیق‌تر به مشکلات فرد پی ببرند و درمان مناسب را ارائه دهند.

با استفاده از این تخصص، گفتاردرمانگران و توانبخشی گفتاری می‌توانند ابزارها و آزمون هایی را طراحی کنند که به فرد کمک می‌کند تا مهارت‌های گفتاری و زبانی خود را بهبود بخشد. به عنوان مثال، با استفاده از آزمون هایی که برای ارزیابی مهارت‌های گفتاری و زبانی فرد طراحی شده‌اند، گفتاردرمانگران و توانبخشی گفتاری می‌توانند به بهبود مهارت‌های فرد کمک کنند.

در نهایت، بومی سازی، طراحی ابزارها و آزمون ها در گفتاردرمانی، با استفاده از روش‌های مبتنی بر شواهد و توجه به نیازهای فرد، بهبود و بهسازی مهارت‌های گفتاری و زبانی افراد را به عهده دارد. با استفاده از این تخصص، گفتاردرمانگران و توانبخشی گفتاری می‌توانند به بهبود ارتباطات اجتماعی و روابط خانوادگی فرد کمک کنند و به رشد شخصیتی و اجتماعی او کمک کنند.

اخلاق حرفه ای و صلاحیت بالینی

اخلاق حرفه‌ای و صلاحیت بالینی در گفتار توان گستر  البرز:

1. رعایت اصول اخلاق حرفه‌ای:
تیم گفتارتوانگستر البرز به رعایت اصول اخلاق حرفه‌ای در تمام مراحل گفتاردرمانی متعهد است. احترام به حریم شخصی، محرمانگی اطلاعات، و انجام تداوم آموزش حرفه‌ای از جمله اصول مهم اخلاق حرفه‌ای در این مرکز می‌باشد.

2. تخصص و مهارت فنی:
تیم گفتار توان گستر  البرز از اعضای مجرب و متخصص تشکیل شده است که دارای تحصیلات عالی و تجربه کافی در زمینه گفتاردرمانی هستند. این تخصص و مهارت فنی تضمین‌کننده بهره‌وری بالینی و ارائه خدمات با کیفیت است.

3. فرآیند ارتقاء مهارت‌ها:
گفتار توان گستر  البرز به دوره‌های آموزشی مداوم و به‌روزرسانی‌های حرفه‌ای توجه ویژه‌ای دارد. این فرآیند ارتقاء مهارت‌های تیم به جهت ارائه بهترین خدمات و استفاده از تکنولوژی‌های نوین را فراهم می‌سازد.

4. تعهد به محیط دلنشین و مهربان:
ایجاد محیطی دلنشین و پذیرایی در کلینیک گفتار توان گستر  البرز، جزء اولویت‌های این مرکز است. این اقدامات تعاملی باعث راحتی و اعتماد بیشتر بیماران در فرآیند درمان می‌شود.

5. تعامل مثبت با بیماران:
اعضای تیم گفتار توان گستر البرز با تعامل مثبت، ایجاد ارتباط مؤثر و اعتمادی میان بیماران و خود دارند. این تعامل اثرگذاری در فرآیند درمان و بهبودی مشکلات گفتاری دارد.

با توجه به این نکات، می‌توان به اطمینان از رعایت اخلاق حرفه‌ای و صلاحیت بالینی در کلینیک گفتار توان گستر  البرز اطمینان حاصل کرد، و بیماران می‌توانند با اطمینان به این مرکز مراجعه نمایند.

روش های ارتباطی مکمل و جایگزین در گفتاردرمانی

در دنیای پویای امروز، گفتاردرمانی به عنوان یکی از روش‌های کلان در مداخلات برای بهبود مهارت‌های گفتاری به ویژه در کودکان، توسط مراکز مختلف ارائه می‌شود. مرکز گفتار توان گستر  البرز به عنوان یک پیشرو در این زمینه، با استفاده از روش‌های ارتباطی مکمل و جایگزین، یک رویکرد شخصی‌سازی و به روز رسانی شده به گفتاردرمانی ارائه می‌دهد.

روش‌های ارتباطی مکمل:
1. استفاده از فناوری:
مرکز گفتار توان گستر البرز به وسیله دستگاه‌های مدرن گفتاردرمانی، از جمله دستگاه‌های AAC, در جلسات درمانی بهره می‌برد. این فناوری‌ها باعث تسهیل در انتقال مفاهیم گفتاری و بهبود تفاهم بین گوینده و شنونده می‌شوند.

2. بازی‌های تعاملی:
استفاده از بازی‌های تعاملی و نرم‌افزارهای آموزشی در گفتاردرمانی، کمک به تقویت مهارت‌های گفتاری و تحلیل زبانی کودکان دارد.

روش‌های ارتباطی جایگزین:
1. استفاده از علائم و نمادها:
مرکز گفتار توان گستر  البرز، در گفتاردرمانی از علائم و نمادها به عنوان روش‌های جایگزین استفاده می‌کند. این رویکرد مخصوصاً در کودکانی که ممکن است دشواری در بیان کلمات داشته باشند، موثر است.

2. استفاده از تکنولوژی ارتباطی:
ایجاد ارتباط از طریق ابزارهای تکنولوژی ارتباطی، از جمله تبلت‌ها و نرم‌افزارهای مخصوص، به کودکان کمک می‌کند تا بهبود یابند و به صورت فعال‌تر در جلسات درمانی شرکت کنند.

چرا گفتار توان گستر البرز پیشرو است؟

مرکز گفتار توان گستر  البرز با بهره‌گیری از این روش‌های ارتباطی مکمل و جایگزین، به هدف اصلی گفتاردرمانی یعنی ارتقاء مهارت‌های گفتاری با توجه به نیازهای هر فرد می‌پردازد. توازن بین تکنولوژی و ارتباط مستقیم با بیماران، این مرکز را در صدر پیشروان گفتاردرمانی قرار می‌دهد.

از آنجا که گفتاردرمانی نیازمند تنوع و تجدیدنظر مداوم است، مرکز گفتار توان گستر البرز با بهره‌گیری از روش‌های ارتباطی مکمل و جایگزین، نه تنها به نیازهای فردی بیماران پاسخ می‌دهد بلکه در پیشرفت علمی و فناورانه در این زمینه نیز پیشتاز است.

بیش فعالی ، کم توانی ذهنی ، اوتیسم ، سندرم داون ، نقایص شنیداری

1. بیش فعالی (ADHD – Attention Deficit Hyperactivity Disorder):
بیش فعالی یک اختلال رفتاری است که با کمبود توجه، بیش فعالی، و عدم کنترل توانایی حرکتی همراه است. افراد ممکن است دچار نقص توجه، فزونی فعالیت‌های بدنی، و یا عدم کنترل بر خلق و خو رفتاری باشند.

2. کم توانی ذهنی:
کم توانی ذهنی یا اختلال ذهنی معمولاً به کاهش کلی توانایی ذهنی یا شدت کمبود هوشی اشاره دارد. افراد ممکن است در حوزه‌های مختلف مانند یادگیری، تفکر، و تصمیم‌گیری مشکلات داشته باشند.

3. اوتیسم:
اوتیسم یک اختلال توسعه‌ای است که تأثیر بر تعامل اجتماعی، کارایی زبانی، و الگوهای تفکر افراد دارد. افراد ممکن است مشکلاتی در برقراری ارتباط با دیگران، درک احساسات، و نقص در تبادل اجتماعی داشته باشند.

4. سندرم داون:
سندرم داون یک اختلال ژنتیکی است که با تأثیر بر رشد فیزیکی و ذهنی فرد همراه است. ویژگی‌هایی چون چهره‌ای خاص، مشکلات در توانایی یادگیری، و تأخیر در توسعه توانمندی‌های جسمی در افراد دارای این سندرم قابل مشاهده است.

5. نقایص شنیداری:
نقص شنیداری به مشکلاتی اشاره دارد که توانایی شنیداری فرد را مختلف می‌کند. این مشکلات ممکن است شامل کاهش توانایی شنیداری، مشکلات در درک صداها یا کلمات، و یا مشکلات در تمایز بین صداها باشد. این مشکلات ممکن است در محیط‌های صوتی متنوع ایجاد مشکلاتی برای فرد داشته باشد.

– مرکز گفتاردرمانی گفتار توان گستر کرج، با داشتن تجهیزات پیشرفته و فناوری روز دنیا، به بهبود درک از کلام، افزایش قدرت حافظه کوتاه و بلند مدت، بهبود تمیزشنیداری، تقویت توجه شنیداری و تحلیل شنیداری در کودکان کمک می‌کند.
– این مرکز، با استفاده از تکنیک‌های تقویت عضلات فک و صورت و درمان اختلالات بلع و آب ریزش دهان، به بهترین مرکز گفتار درمانی در کودکان فلج مغزی تبدیل شده است.
– خدمات تخصصی گفتار درمانی در این مرکز، برای کودکان با مشکلات یادگیری نیز در دسترس است و این مرکز برای اولین بار در ایران از تجهیزات اتاق شنیداری استفاده می‌کند که به کودکان با مشکلات یادگیری کمک می‌کند تا بهترین نتیجه را درمان گفتاری خود ببخشند.
– مرکز گفتاردرمانی گفتار توان گستر کرج، خدمات درمانی مبتنی بر شواهد در توانبخشی اختلالات گفتار و زبان و بلع، رویکردهای توانبخشی شناختی و عصبی در اختلالات گفتار و زبان به ویژه در سکته و فلج مغزی، اختلالات یادگیری در کودکان و نوجوانان، اختلالات ارتباطی در سالمندان، بومی سازی، طراحی ابزارها و آزمون ها در گفتاردرمانی، اخلاق حرفه ای و صلاحیت بالینی، و روش های ارتباطی مکمل و جایگزین در گفتاردرمانی را ارائه می‌دهد.
– همچنین، مرکز گفتاردرمانی گفتار توان گستر کرج، به بهبود اختلالات بیش فعالی، کم توانی ذهنی، اوتیسم، سندرم داون و نقایص شنیداری در کودکان کمک می‌کند.

کاردرمانی :

کاردرمانی جسمی، کاردرماني ذهنی، آموزش ذهنی، تمرین درمانی، یکپارچه سازی حسیSI ، ماساژ

خدمات کاردرمانی :
وقتی کودک شما مطابق همسالان خود مهارت های حرکتی نظیر لی لی کردن، جفت پا پریدن و طناب زدن را ندارد و در انجام حتی کارهای ساده نظیر بستن دکمه های لباس خود و یا گره زدن و قیچی کردن و مداد تراشیدن ناتوان است و یا اینکه بسیار پر جنب و جوش است، در کارها توجه و تمرکز ندارد و بی هدف از کاری به کار دیگر می پردازد و هیچ کار تمام شده ای ندارد و یا در موارد ذیل:
افراد دچاراتیسم :

از بیماریهای اختلال ارتباطی است که علائم آن تا سه سالگی خود را نشان میدهد . عمده مشکلات اتیسم اختلال پردازش حسی است .درمانجو در حواس پنجگانه خود و پردازش آنها در مغز مشکل دارد که به دو صورت جستجوگری حسی و گریز حسی خود را نشان می دهد .
رویکردهای درمانی کار درمانی برای اتیسم بیشتر حسی است یعنی ابتدا باید با تکنیک یکپارچه سازی حسی حواس را تعدیل کرد که شامل ماساژ عمقی و سطحی سرتاسر بدن و تحریکات تعادلی است که این تکنیک به مرور باعث افزایش توجه و ارتباط بخصوص جسمی و کاهش حرکات کلیشه ای وتکراری کودک میشود . پس از درمان حسی و تعدیل آن بر اساس سن کودک تکنیک های درکی – حرکتی مورد استفاده قرار می گیرد که شامل حرکات یکطرفه و دو طرفه اندام ها است که موجب افزایش هماهنگی نیمکره های مغز میشود .
آموزش مهارتهای ذهنی نیز بخشی از درمان اتیسم می باشد از جمله آموزش مفاهیم رنگها . اشیاء .اشکال . حیوانات . ریاضی و غیره میباشد . اتاق تاریک (به عنوان یکی از زیر مجموعه های محیط چند حسی که به تقویت عملکرد حس های بینایی، شنوایی، وستیبولار، عمقی و لامسه می پردازد) نیز یکی دیگر از درمانهایی است که برای کودکان دچاراتیسم استفاده میشود .

اختلالات یادگیری :

شامل نوشتن . خواندن و ریاضی است . کودکی که دچار اختلال یادگیری است نسبت به کودکان عادی دیرتر مفاهیم را می آموزد و در یکی از سه مورد بالا دچار مشکل است

اختلال بیش فعالی همراه با کاهش توجه :

نوعی اختلال توجه همراه با بیش فعالی است مهارت دقت و توجه تمرکز در سطوح مختلف دچار نقص و اختلال می باشدوهمین امر سبب ایجاد اختلال در روند کارهای روزمره و فعالیتهای آموزشی ویادگیری می شودو تحمل نشستن و انجام فعالیت راندارد . کودک بیش فعال بسیار پر انرژی و پر جنب و جوش است و از خطر کردن نمی هراسد.
کار درمانی برای این کودکان شامل آموزش ذهنی . یکپارچگی حسی و آموزش مهارتهای درکی حرکتی است که با هدف افزایش توجه و کاهش تنش کودک و افزایش یادگیری او میباشد .

اختلالات فلج مغزی
فلج یکطرفه بدن :

شامل سفتی یکطر فه اندام میباشد که دراین اختلال بیماربه خوبی از اندام های یک سمت بدن خود استفاده نمی کند و اندام مبتلا بسیار سفت بوده وبه طور کامل تحت کنترل ارادی بیمارنیست .
کاردرمانی برای این بیماران انجام تکنیکهای کاهش اسپاستیسیتی(سفتی )اندام . افزایش تعادل . بهبود همانگی اندام و تقویت عضلات ضعیف و آموزش مهارتهای ظریف است میباشد .

سفتی چهار اندام :

شامل سفتی در همه اندامهای حرکتی دست و پا میباشد که این سفتی باعث تاخیر در کسب مراحل رشد حرکتی بیمار میشود . کاردرمانی برای این بیماران شامل : تکنیکهای کاهش سفتی . بهبود تعادل . تسهیل مراحل رشد حرکتی است و در صورت اختلال شناختی کاردرمانی در حیطه ذهنی نیز مداخله میکند .

فلج مغزی شل ( فلاسید ) :
بیماران مبتلا به این اختلال تون عضلانی بسیار پایینی دارند که موجب شلی مفاصل در آنها میشود . همین مسئله باعث تاخیر در کسب مراحل رشدی میشود کار درمانگر با استفاده از تکنیکهای حرکتی و تقویت عضلات و تحریکات تعادلی و حسی سعی در درمان این گونه بیماران میکند .

اختلال ضعف پیشروند عضلانی (مایوپاتی )
این گونه بیماران بنا به دلایل ژنتیکی دچار ضعف پیشروند در عضلات میشود که این مسئله موجب از دست دادن استقلال در تحرک و انجام کارهای روزمره میشود که در برخی موارد موجب اختلال درکار ارگانهای حیاتی مانند ریه وقلب می شود . کاردرمانگر با انجام تمرینات تقویتی در جه بندی شده با توجه به توان بیمار و آموزش مهارتهای روزمره و تحریکات تعادلی سعی میکند جلوی پیشرفت اختلال را بگیرد و به بیمار در کسب استقلال کمک کند .

اختلالات تعادلی :

در این اختلالات بیماران به دلیل مشکل در عملکرد یا ساختار مخچه دچار مشکل در حفظ تعادل میشوند . بنابراین این گونه بیماران در تحرک و انجام مهارتهای روزمره استقلال خود را از دست میدهند همچنین عضلات اصلی در حفظ تعادل ضعیف هستند . کار درمانگر با انجام تمرینات تقویتی و تعادلی به بیماران در کسب استقلال یاری می رساند .

“سندرم داون “
نوعی بیماری ژنیتیکی است که منجر به عقب افتادگی ذهنی و در اکثر موارد شلی عضلات و تاخیر در کسب مراحل رشدی میشود . کار درمانگر با انجام تمرینات تقویتی و تعادلی به این گونه بیماران در کسب مراحل رشدی – حرکتی یاری میرساند .

نوروتراپی :

نوروفیدبک و بیوفیدبک

نوروفیدبک به روشی اطلاق می شود که در آن، اطلاعات عصبی به دستگاه عصبی مرکزی افراد بازخورد داده می شود و تلاش می شود تا آنها بیاموزند چگونه کارکرد مغزی خودشان را اصلاح نمایند. منطق این روش درمانی بر پایه شرطی سازی عاملی استوار است. ما در حالت عادی قادر به کنترل و تغییر امواج مغز خود نیستیم؛ زیرا نسبت به این امواج آگاهی نداریم. در روش درمانی نوروفیدبک، سعی می شود تا این آگاهی از طریق ارائۀ بازخوردهای بسیار سریع (چند هزارم ثانیه پس از وقوع) به فرد ایجاد شود. همچنان که این تمرین ادامه می یابد، مغز یاد می گیرد که چگونه به تولید بیشتر امواجی بپردازد که منجر به عملکرد بهتر می شود. اینکه چه امواجی در مغز افزایش و چه امواجی کاهش یابند، کاملاً بستگی به مشکل هر فرد دارد و درمانگر آن را در طول جلسه تنظیم می نماید. از این روش می توان به منظور بهبود اختلالاتی چون بیش فعالی – کمبود توجه، ناتوانی های یادگیری، صرع، هراس و اختلالات اضطرابی، اختلالات مربوط به سوء مصرف مواد، افسردگی، مدیریت استرس، میگرن، سندرم تورت و اختلالات خواب استفاده کرد.
نوروفیدبک در واقع نوعی بیوفیدبک است که با استفاده از نمایش امواج مغزی “EEG “Electroencephalography یا “HEG “Hemoencephalography در لحظه فعالیت مغز را تشریح و خود تنظیمی را به فرد آموزش می دهد. EEG نوروفیدبک با استفاده از سنسورهایی که روی سر قرار می گیرند امواج مغزی را اندازه گرفته و بنا بر هدفی که از پیش تعیین شده است، دامنه امواج مغزی، درجه هم نوسانی و یا اختلاف فاز آماج تغییر قرار می گیرند؛ در حالی که HEG نوروفیدبک از سنسورهای نور مادون قرمز یا برای اندازه گیری جریان خون مغز و تنظیم آن استفاده می کند. این روش تحت عنوان نوروتراپی، نوروبیوفیدبک و همچنین آموزش مغز شناخته می شود.

TDCS

تحریک مغزی یکی از روشهای غیر تهاجمی است که با استفاده از جریان الکتریکی ضعیف و پیوسته اثردایمی خود را در درمان :
-افسردگی ( بخصوص افسردگی مقاوم به درمان )
-عوارض حرکتی ناشی از سکته مغزی
-دردهای مزمن عضلاتی و اسکلتی
-بهبود سرعت پردازش مغزی ، ظرفیت حافظه و تمرکز
-اختلالات دوران کودکی همچون بیش فعالی / عدم تمرکز ،اختلالات یادگیری ،اختلال اتسیم وتاخیر تکلم
-سردردهای میگرنی
-وزوز گوش
-آلزایمر ، پارکینسون
-بی اشتهایی وپرخوری
به جا می گذارد.
در این روش دو الکترود با توجه به اختلال مورد نظر روی قسمتی از سرقرار می گیرند ، تکرار جلسات و افزایش تعداد جلسات تحریک مغزی باعث افزایش اثرات درمانی آن میشود.
طول مدت و تعداد جلسات درمانی :
برای دستیابی به پاسخ مناسب در مانی حداقل تعداد جلسات مورد نیاز 6 تا 10 جلسه و مدت زمان هر جلسه 20 تا 30 دقیقه می باشد .
آیا تحریک مغزی اثرات ماندگار ایجاد میکند ؟
این روش اثرات بلند مدت در تحریک پذیری قشری مغز ایجاد میکند . با استفاده از شیوه های مختلف مثل افزایش طول مدت تحریک افزایش شدت تحریک و افزایش دفعات تحریک ( افزایش تعداد جلسات )میتوان ماندگاری اثرات تحریک مغزی را افزایش داد .
چه کسانی می توانند از تحریک مغزی استفاده کنند ؟
این روش در تمامی افراد قابل استفاده می شود .

موسیقی درمانی :

ویژه کودکان عادی و کم توان ذهنی یا دارای نیازهای خاص
افزایش تفکر خلاق و خلاقیت توانایی های ذهنی شناختی وهوشی با استفاده از بازیهای ریتمیک و صوتی
درک و شناخت ریتم درونی و شبیه سازی ریتمیک
بهره گیری از حرکات نمایشی تئاتر و پانتومیم در جهت حس آمیزی و درک ریتم
شناخت صداها و فضا سازی های صوتی خلق اصوات ابتدایی به صورت خود انگیخته
بازی با انگشتان و ایجاد ریتم توسط دست و پاها
بکار اندازی حواس اولیه با استفاده از بازی
شناخت و اجرای ریتم های ساده

بازی درمانی:

امروزه ازبازی درمانی به عنوان روشی برای درمان مشکلات کودکان استفاده می کنند. بازی درمانی به کودکان کمک می کند تا بتوانند مسائل و مشکلاتشان را حس کنند، با این هدف که ویژگی های روانی خود را بشناسند. در این نوع درمان، به کودک فرصت داده می شود تا احساسات آزاردهنده و مشکلات درون خود را از طریق بازی بروز داده و آنها را به نمایش بگذارد.
در کودکان بی قرار حواس پرت که کنترل کمی روی حرکات بدنی خود دارند و براحتی هم متوقف نمی شوند، بازی کمک می کند تا تنش آنها آرام شود یا کودکانی که مورد ضرب و شتم و آزار جنسی قرار گرفته اند، می توانند از طریق بازی درمانی تا حد زیادی به آرامش و بهبود برسند.
درمانگر از طریق بازی درمانی یک موقعیت بازی را به صورت کلی ایجاد می کند که کودک بتواند ترس و تنش خود را بیرون بریزد، در حقیقت در بازی درمانی کودک «خود درونی اش» را نشان می دهد.

شدت احساساتی که برخی کودکان در طول بازی درمانی از خود نشان می دهند گاهی بسیار تعجب آور است، احساساتی چون تنفر، ترس، تنهایی، ناامنی، احساس شکست، بی کفایتی و احساس ناخواسته بودن از این گونه احساسات است و غالبا شروع این احساسات باعث محرومیت و انحراف شخصیت کودک می شود.
در حال حاضر ناآگاهی های والدین برخی کودکان سبب شده است که اختلالات عاطفی و رفتاری کودکان مانند ترس، خشم دروغگویی، حسد شب ادراری، وسواس ناخن جویدن و … شیوع بیشتری پیدا کند
در بازی درمانی پس از آن که کودک بازی با وسایل را شروع کرد، درمانگر با دقت اعمال و گفتار او را تحت نظر می گیرد و با مشاهده رفتارش در ضمن بازی به نگرانی های او پی می برد و پس از تفسیر و نتیجه گیری از عملکردهای کودک، راه حل هایی مناسب برای مشکلات او ارائه می کند.
اگر کودک تمایل به بازی نداشته باشد، مشاور باید او را تشویق کند، اگر کودک ساکت بماند و بازی نکند، مشاور بازی با اسباب بازی ها را شروع می کند و بتدریج از کودک دعوت می کند که در بازی شرکت کند.
درمانگر در طول درمان و هنگام کار با کودکان، باید بپذیرد که کودک دلایلی برای هر آنچه که انجام می دهد دارد و مسائل زیادی وجود دارد که ممکن است برای کودک مهم باشد در حالی که قادر نیست آنها را با درمانگر خود در میان بگذارد. برای این که درمانگر در بازی درمانی موفق باشد، باید دارای ویژگی هایی چون قابل اعتماد بودن، پذیرا بودن و احترام به کودک باشد.
در بازی درمانی باید شرایطی فراهم شود که کودک به درمانگر خود اعتماد و احساس کند که افکار و احساساتش مورد توجه درمانگر قرار گرفته است.

منشور اهداف مرکز گفتار توان گستر

اهداف گروه توانبخشی گفتار توان گستر صرفا در جهت خدمت رسانی هر چه بیشتر و بهتر به افرادی که از درمان کامل مستاصل گشته اند می باشد.
و از آنجا که کلیه درمانگران مرکز دارای مدارک عالی و حداقل کارشناسان ارشد این رشته می باشند ورعایت شان و مقام دانش آموختگان محدود این رشته در سطح کشور از وظایف ما می باشد ،لذا درمرحله پذیرش و درمان درمانجو بسیار سخت گیر هستیم زیرا هدف فقط ارتقا رشته و انجام خدمات بهتر است نه اهداف مالی که سبب تنزل شان این رشته و دانش آموختگان این رشته می گردد.

خدمات ویژه در مرکز گفتار توان گستر :

در مرکز گفتار توان گستر  با بهره گیری از متخصصین و کارشناسان متبحر، دلسوز و استفاده از آخرین تکنولوژی ها و دستگاه های توانبخشی و گفتار درمانی به روز، اعم از سخت افزارها، نرم افزارها و تست ها، روند درمان درمانجو را تسریع و تسهیل کرده و وی قادر خواهیم ساخت تا با پرداخت کمترین هزینه در کوتاهترین زمان به بالاترین بازدهی خود دست یافته و از خدمات مشاوره رایگان و مزایا بیمه تکمیلی بهره بگیرد. به طور مثال با به کارگیری دستگاه های لکنت شکن در درمان افراد دچار لکنت تاثیر چشمگیری در کاهش بروز لکنت و رفتارهای وابسته آن در جلسات درمانی و تعمیم روانی گفتار در محیط خارج از درمان در کوتاه ترین زمان و به صورت پایدار داشته ایم.
با استفاده از یکپارچه سازی حسی، تربیت شنیداری در حیطه صداهای گفتاری، از بین بردن بد شنوایی، افزایش مهارت های پردازشی شناختی، انجام تحریکات حسی – حرکتی و وستیبولار و اثرات بازی درمانی، اتاق تاریک و نوروفیدبک در درمان اختلالات یادگیری، نقایص شناختی، سکته مغزی، اوتیسم، کم توانی ذهنی تاثیرگذار بوده ایم.

ارزیابی و مشاوره رایگان اختلالات گفتاری – توانبخشی

روزهای شنبه و دوشنبه ایام غیر تعطیل بین ساعت 19 الی 20

مرکزتوانبخشی گفتار توان گستر به آدرس:

کرج، رجایی شهر، بلوار انقلاب، بین 13 و 14 نبش میدان اتحاد، ساختمان آراد، طبقه دوم

شماره تماس

09121623463

02634405830

02634447071

02634447075

02634471795

 Source link

Related posts

Leave a Comment